Op 31 oktober besprak de Tweede Kamer het regeerakkoord. Gemeenten krijgen een grote rol in de aanpak van maatschappelijke problemen. Het regeerakkoord schept echter niet de benodigde financiële randvoorwaarden. In een brief aan de Tweede Kamer licht de VNG haar standpunt toe.
De financiële armslag van gemeenten wordt sterk beperkt door onevenredige oude én nieuwe bezuinigingsmaatregelen. Gemeenten zijn positief over het feit dat de decentralisaties verder worden doorgezet in combinatie met beleidsvrijheid voor gemeenten.
Randvoorwaarden
Gemeenten hebben hier ook zelf, in het belang van de dienstverlening aan hun inwoners, al jaren consequent op aangedrongen. Het regeerakkoord schept echter niet de benodigde financiële randvoorwaarden. De aangekondigde extra bezuinigingen, bovenop de forse ingrepen in de afgelopen jaren, brengen de dienstverlening en ondersteuning voor inwoners onherroepelijk in gevaar.
Decentralisaties
Bemoedigend is het uitgangspunt ‘één gezin, één plan, één regisseur’ bij de decentralisaties in het sociale domein. Hierbij hebben de gemeenten een duidelijke rol als eerste overheid. Over de uitwerking hiervan is echter nog veel onduidelijk. Voor gemeenten is het cruciaal dat drie grote decentralisaties, op de onderkant van de arbeidsmarkt, in de jeugdzorg en in de begeleiding en persoonlijke verzorging, op elkaar worden afgestemd. En, belangrijker nog, dat de inwoner centraal komt te staan.
Randvoorwaarden
Veel zal afhangen van de onderliggende randvoorwaarden. Een van die randvoorwaarden is de uitwerking van de drie decentralisaties naar een toekomstbeeld met louter 100.000+ gemeenten. Gemeenten hebben eerder herhaaldelijk aangegeven dat zij zelf invulling willen geven aan de juiste schaal om taken efficiënt uit te voeren.
Opschaling
Het regeerakkoord loopt hier in het geschetste financiële arrangement reeds op de forse opschaling van gemeenten vooruit, terwijl de baten allerminst vast staan. Bovendien staat de opgelegde opschaling van gemeenten op gespannen voet met het uitgangspunt dat de decentralisaties dichtbij inwoners moeten worden georganiseerd.
Meer informatie: