Het bestuurlijk samenspel tussen wethouders, burgemeesters, gedeputeerden en ministers zit in een te strak juridisch keurslijf. Er zijn teveel regels en afspraken. Een staatscommissie moet hier korte metten mee maken. Dit zegt Kees-Jan de Vet, directeur VNG in Binnenlands Bestuur.
De staatscommissie moet kijken naar de regelgeving en beoordelen welke regels je kunt saneren en harmoniseren en hoe je tot een nieuw samenspel kunt komen tussen rijk en gemeenten.
Gemeenten de ruimte
De Vet vraagt zich af waarom iedere keer gekozen wordt voor het maken van nieuwe regelgeving. Geef gemeenten de verantwoordelijkheid om problemen op te lossen en laat ze niet slechts een uitvoeringskantoor van Den Haag worden.
Bestuursakkoord
Hij roept de nieuwe minister van BZK op om van het beperken van regelgeving een speerpunt te maken. De VNG wil een nieuw bestuursakkoord tussen kabinet en gemeenten waarin staat dat er een staatscommissie komt die Nederland een spiegel voor houdt.
Meer informatie